Jak wybrać namiot kempingowy odpowiedni do rodzaju podróży?

Wybierając namiot, należy pamiętać o warunkach, w jakich zamierzasz go obsługiwać.

Namioty kempingowe

Namioty kempingowe są duże, wysokie i wygodne. Zazwyczaj mogą one mieć kilka przedsionków i pomieszczeń, są wyposażone w okna i są bardzo wygodne dla rodzinnego wypoczynku samochodowego przez kilka dni. Przestronne przedsionki z łatwością pomieszczą plecaki i składane meble.

Namioty turystyczne ważą dość dużo (5-20 kg), a ich rozstawianie i składanie trwa nieco dłużej niż w przypadku namiotów biwakowych. Wybór takiego modelu jest odpowiedni, gdy planowane jest kilkudniowe wakacje w jednym obozie bez szukania nowych miejsc na nocleg.

Namioty do biwakowania

Namioty turystyczne są uniwersalne, odpowiednie do biwakowania i aktywności na świeżym powietrzu.

Dzięki niewielkiej wadze i rozmiarom namiot można szybko rozłożyć, łatwo przenosić w plecaku lub torbie. Kolejną zaletą jest stosunkowo niska cena. Takie modele nie są jednak przeznaczone do pracy w warunkach ekstremalnych.

Namioty trekkingowe

Są one przeznaczone do uprawiania turystyki pieszej, górskiej i rowerowej.

Głównym przeznaczeniem takich namiotów jest po prostu miejsce do przenocowania. Nie jest zbyt wygodny do spania, w środku jest bardzo ciasno.

Do długotrwałego użytkowania w warunkach wysokogórskich i organizowania obozów bazowych przeznaczone są namioty ekspedycyjne. Zazwyczaj modele te są kompaktowe, lekkie, chronią przed silnym wiatrem i opadami śniegu.

Rozmiar namiotu

Rozmiar namiotu jest określany na podstawie jego pojemności i długości. Im wyższa osoba, tym dłuższy musi być namiot. Podstawową zasadą obliczania pojemności jest szerokość maty kempingowej:

Szerokość standardowej maty piankowej wynosi 60 cm. Producenci domyślnie zakładają, że jest to wystarczające dla zapewnienia komfortu. Ile mat piankowych zmieści się w namiocie, tyle jest miejsc siedzących.

Wybierając namiot wieloosobowy, warto pamiętać, że 60 cm na osobę może okazać się niewystarczające. Wewnątrz będzie dużo miejsca, zwłaszcza jeśli nie ma przedsionka, a maty do spania i materace powietrzne mogą być większe.

W namiotach trekkingowych może być jeszcze mniej miejsca na osobę — 50-55 cm. Ponadto wiele ultralekkich modeli zaprojektowano tak, aby można było ich używać ze specjalnymi matami, które zwężają się ku stopom.