Jak dobrać buty trekkingowe?

Podczas wędrówek często napotykamy śliskie, niestabilne skały, błoto i strome zbocza. Właściwe obuwie jest odpowiedzialne nie tylko za komfort, ale także za bezpieczeństwo. Aby uniknąć zwichnięcia lub złamania stopy podczas wędrówki, potrzebne są specjalne buty trekkingowe.

Profesjonalne buty turystyczne muszą spełniać następujące wymagania:

  • mieć minimalną masę;
  • utrzymywać stopę na każdym rodzaju terenu;
  • mieć dobrą amortyzację;
  • chronić palce stóp przed kamieniami;
  • być wykonane z mocnej i wytrzymałej tkaniny.

Buty górskie, turystyczne i półbuty, alpinistyczne i wspinaczkowe to buty trekkingowe, które mają swoje własne cechy charakterystyczne. Przyjrzymy się teraz każdemu z tych typów.

Obuwie do lekkich wędrówek

Jeśli wybrałeś trasę z łatwymi szlakami, płaskim terenem i minimalną ilością sprzętu (do 10 kg), wtedy buty do biegania po górach są właśnie dla Ciebie. Różnią się one od butów do biegania i wędrówek pieszych tym, że ich powierzchnia jest wykonana z bardziej wytrzymałego materiału syntetycznego i skórzanego. Dzięki gumowanemu noskowi buty te chronią przed kamieniami i innymi twardymi powierzchniami. W butach górskich podeszwa zawsze będzie sztywniejsza, aby stopa nie wykręcała się na nierównym terenie.

Lekkie buty turystyczne często są wyposażone w membranę — ma ona chronić stopy przed przemoczeniem w czasie deszczu i kałuż. Bieżniki w butach trekkingowych są znacznie bardziej wyraziste i agresywne, dzięki czemu przyczepność na luźnym podłożu, piasku i śliskiej trawie jest bardziej efektywna.

Buty scarpa: damskie, męskie, trekkingowe do wspinaczki

Buty scarpa: damskie, męskie, trekkingowe Mojito Hike przeznaczone są do pieszych wędrówek i wycieczek górskich po lekkim terenie. Można je również nosić codziennie w środowisku miejskim w zimnych porach roku. Buty turystyczne są idealne do deszczowych i zimnych krajów, takich jak Norwegia i Islandia – więcej butów Scarpa znajdziesz na stronie sklepu Polar Sport.

Podobnie jak w przypadku butów do kolarstwa górskiego, zewnętrzna powłoka składa się z wytrzymałego materiału tekstylnego z dodatkiem skóry. Podeszwa zewnętrzna jest wykonana z elastycznej gumy i warstwy octanu etylowinylu zapewniającej lepszą amortyzację. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich butów górskich, w butach do wędrówek pieszych stosuje się również podpórki pod piętę, które utrzymują ją we właściwym położeniu. Mankiety butów trekkingowych nie są wysokie, ale to, w połączeniu ze sznurowaniem, wystarczy, aby utrzymać staw skokowy we właściwym położeniu.

Średnio wytrzymałe buty trekkingowe

Klasyczne buty trekkingowe przeznaczone do wędrówek w górach do wysokości 3000 m i z plecakiem o wadze do 20 kg. Buty mają wysoką cholewkę, która zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i wody do środka. Dzięki wyższemu mankietowi goleni zapewnia on wysokie usztywnienie kostki.

Zewnętrzna powłoka wykonana z materiału tekstylnego i skóry/zamszu. Podeszwa zewnętrzna jest wykonana z odpornego na ścieranie poliuretanu lub pianki EVA. Twarda, agresywna guma znacznie ułatwia pokonywanie miękkiego podłoża, kamieni i śliskiej trawy. Aby utrzymać stopę w stabilnym położeniu, w obszarze pięty zamontowano zaciski i plastikowe podwozie.