Jak wybrać rower do turystyki i długich podróży?

Postanowiłeś wybrać się na wielką wyprawę rowerową? Jaki jest najlepszy rower do uprawiania turystyki? W tym artykule omówimy, jakie cechy sprawiają, że rower jest najbardziej odpowiedni do uprawiania turystyki.

Wybór odpowiedniego roweru na wędrówki

rower trekkingowy kellys carsonPo pierwsze, należy zdecydować, jaki rodzaj turystyki chcemy uprawiać, jak długo i jak daleko zamierzamy jeździć.

Gdzie będziesz jeździć? Po szosach i drogach gruntowych, z rzadkimi wypadami na asfalt, by zatrzymać się w jakimś skrawku cywilizacji — umyć się, kupić jedzenie i wrócić w gąszcz lasu lub dżungli.

Do tego oczywiście potrzebne są szerokie opony i solidna rama o sportowym charakterze. Przystawki powinny być jak najprostsze, ale proste nie znaczy tanie. I to takie, które można samemu naprawić. Tak, aby można było wyprostować koło, tylną przerzutkę, zmienić opony w środku bagnistego szlamu.

Jeśli natomiast poruszasz się głównie po drogach, czasami tylko po drogach gruntowych. Ważna jest dla Ciebie prędkość, co oznacza cieńsze opony i ramę o geometrii roweru szosowego z górną rurą ustawioną poziomo do podłoża. Można wybierać spośród różnych kombinacji. Jazda od miasta do miasta nie wymaga martwienia się o sprzęt i przerzutki, a ponadto dostępne są bardziej zaawansowane rozwiązania.

Dobry rower trekkingowy zakupimy w internetowej ofercie sklepu GreenBike.

Rower trekkingowy a prostota

Kiedy podróżujesz, chcesz cieszyć się jazdą, odwiedzać nowe miejsca, miasta, kultury, ludzi. A mniej czasu należy poświęcać na wszystko inne, w tym na konserwację roweru. Dlatego ważna jest prostota. Postaraj się mniej myśleć o ozdobach i dodatkach na rowerze, a bardziej o tym, jak utrzymać rower na drodze.

Rowery trekkingowe a lekkość

Waga roweru jest bardzo ważna. Wszyscy sądzimy, że to rower jest tym, co nas niesie w drodze. Dzieje się tak tylko dlatego, że do poruszania żelazną maszyną i siedzącą na niej osobą używamy siły nacisku stopy na pedały. Oznacza to, że w trakcie jazdy przesuwasz swój ciężar własny + ciężar roweru + ciężar bagażu. Nie jest to aż tak odczuwalne na prostych drogach i przy zjazdach, ale jest bardzo odczuwalne na wzniesieniach.

Nie zaleca się kupowania roweru, który waży więcej niż 12 kilogramów. Każdy dodatkowy gram odciągnie Cię w czasie podróży. Dlatego należy znaleźć rower, który waży nie więcej niż 10-11 kilogramów. Maksymalnie dwanaście. Lekkie ramy nie są tanie. Czasami jednak można znaleźć dobre opcje z zeszłorocznej kolekcji.